Згадати “Забутих”: відгук

З 8 січня по 1 лютого 2017 року у Львові відбулася виставка театральних ляльок, під назвою “Забуті”. Організаторами були Дитячий центр сучасного мистецтва “Агов”, Львівський академічний театр “І люди, і ляльки” та Львівський академічний театр імені Лесі Українки, в приміщенні якого ця виставка відбулася.

Відвідувачі театру мали змогу в антракті оглянути ляльки із архівів вистав театру “І люди, і ляльки”, які створили Олена Городецька (художник театру “І люди, і ляльки”), Оксана Россол (художник-оформлювач ігрових ляльок) та Ельвіра Босович (діючий головний художник театру “І люди, і ляльки”).

Оскільки вистав у яких грали ляльки вже давно немає в репертуарі, то вони просто лежали у театрі, але Богдан Поліщук (київський художник, сценограф), Олег Онещак (актор театру імені Леся Курбаса і директор центру «Агов») та Ельвіра Босович вирішили знову представити їх глядачам, та цього разу просто для огляду на виставці.

Атмосфера у виставковій залі була захоплююча. Це ніби інший світ, у якому ти можеш доторкнутися до історії та зблизька зустрітися з казковими персонажами. Кожна лялька особлива, як людина. Вони різного віку, різного розміру, і у кожного своя зіграна і прожита роль: серйозна, весела, сумна, маріонеткова, казкова, вертепна. Якою б вона не була, вона варта уваги. А якщо спробувати покерувати якоюсь з ляльок, то можна на хвилину повірити, що вона жива. Милі Зайчик і Котик (“Бабусина таємниця”), моторошні Циганка і Клоун (“Топ топ шоу”), загадкова японка Цу (“Журавлине пір’ячко”) – усі вони дивилися на відвідувачів своїми очима і ніби промовляли: “Згадуйте про нас частіше!”.

Дуже хочеться побажати, щоб такі виставки були традицією, щоб театральні ляльки не ховалися в архівах, щоб вони отримували нове життя саме на таких виставках. Щоб, потім, коли діти виростуть, вони прийшли уже зі своїми дітьми на виставку з назвою, наприклад: «Ті, кого пам’ятають!».

Авторка: Елизавета Петрук, студентка-театрознавець ІІ курсу ЛНУ імені Івана Франка

Фото: Уляна Рой та Елизавета Петрук